245_20240203_200105.jpg

Alice Jirásková - reprezentace

To, že nemáme v dětských kategoriích holčičí tým ještě neznamená, že dívky od nás nemohou dosáhnout na nejvyšší metu. Příkladem je naše odchovankyně Alice Jirásková - juniorská reprezentantka v sezóně 2023-24. Začala u nás od svých 4,5 let do června 2022, na sezónu 2022-23 přestoupila do Black Angels, a od sezóny 2023-24 působí v FbŠ Bohemians. Alice, přejeme hodně úspěchů a vždy Tě rádi mezi námi přivítáme.

VÍME, ŽE MUSÍME UKÁZAT TO NEJLEPŠÍ, CO V NÁS JE, VELÍ JIRÁSKOVÁ

31.1.2024 - Richard Wagner - převzato z webu Český florbal

České juniorky vyrazily na poslední herní test před startem světového šampionátu. Na turnaji Polish Cup je čekají čtyři prověrky. Součástí kádru je také obránkyně Alice Jirásková, která stejně jako zbytek kádru bojuje o finální nominaci.

Alice Jirásková v utkání EFT 2023 proti Švýcarsku - foto Salibandy.fi
Alice Jirásková v utkání EFT 2023 proti Švýcarsku - foto Salibandy.fi

Pro mladou florbalistku se jedná o druhou reprezentační akci, kterou s výběrem do devatenácti let absolvuje. „Do Polska se hodně těším. A nejen já, ale i celý tým. Věřím, že na tomto skvěle obsazeném turnaji předvedeme co nejlepší výkony. To, že se blíží mistrovství světa, vnímáme všechny, ale nepociťuji kvůli tomu nějaký větší tlak. Prostě víme, že každá z nás musíme ukázat to nejlepší, co v nás je,” hlásí před turnajem.

Premiéru si Jirásková odbyla na posledním EFT ve Finsku. „Akci jsem si moc užila. Mezinárodní úroveň je nepopsatelná a i atmosféra na reprezentačních akcích je skvělá, takže se jednalo o parádní zážitek a zároveň motivaci do další práce. Už jen to, že jsem v reprezentaci je splněný sen, ale pokud bych se probojovala až na světový šampionát, tak by to bylo skvělé,” popisuje své dosavadní herní zkušenosti z národního týmu.

Úvodní akci v reprezentaci si odbyla ještě coby hráčka Black Angels. Od poloviny listopadu je však součástí sestavy Bohemians. „Do Bohemky jsem odešla na hostování hlavně z toho důvodu, abych se mohla herně rozvíjet v kvalitnějším prostředí a získala ještě větší herní vytížení. V rámci něj je skvělé, že mohu sbírat zkušenost v extralize, a to i s ohledem na mé aktuální působení v reprezentaci,” vysvětluje talentovaná obránkyně, která si už stihla kromě tří zápasů připsat i první gól v nejvyšší soutěži. Skórovala při domácím střetnutí s Židenicemi (9:2).

Při premiéře v ČEZ Extralize podle svých slov netrpěla trémou, na čemž má částečný vliv i předchozí zkušenost z reprezentace. „Na to, že jsem většinou před zápasy nervózní, jsem to tentokrát ani nepociťovala a snažila jsem se soustředit jen na výkon. Prostě je nejlepší vyběhnout na hřiště a nemyslet na nic jiného, než na samotnou hru. S nervozitou mi pomáhá i to, že si ráda věci dopředu vizualizuji a také dodržuji to, že si před utkáním dám něco sladkého,” usmívá se Jirásková.

Kromě toho, že mezi klokankami může hrát nejvyšší soutěž, vnímá i větší kvalitu v juniorském celku, jehož se stala pevnou součástí. „V Bohemians je nejen o něco větší konkurence v juniorském týmu, ale rozdíl je hlavně v nasazenosti hráček. Každá chce bojovat a zasloužit si místo na hřišti,” vysvětluje 17letá florbalistka. V novém působišti se liší také ambice, klokankám totiž aktuálně patří v 1. lize juniorek druhé místo. „Určitě je cílem bojovat v závěru sezony o medaile, ale nebyl to důvod, proč bych v měnila své působiště. Mnohem důležitější je právě zmiňovaný osobní rozvoj,” připomíná.

Jirásková je odchovankyní jiného pražského celku Vikings Kobylisy. „Začínala jsem tam proto, že v Kobylisích působil můj starší bratr a viděla jsem v něm vzor. Vikings chtějí holky vychovávat tak, aby byly co nejvíce připravené na tvrdou a rychlou hru. Začínala jsem jako ostatní holky v klučičích kategoriích, kde jsme byly součástí týmu a nikdo na nás nebral nějaké speciální ohledy. Zkrátka jsme byly trénované na to, abychom byly zvyklé na tvrdý florbal, který je k vidění třeba na mezinárodní úrovni,” vysvětluje česká reprezentantka, která je dodnes v kontaktu s lidmi z mateřského klubu. „Vídáme se na zápasech kobyliského áčka a naopak lidé z Vikings občas přijdou i na naše utkání.”